Bez kategorii
Leave a comment

Element Talks 2016 – relacja z konferencji

W Polsce nie brakuje konferencji i festiwali na temat architektury i projektowania produktu (Łódź Design, Gdynia Design Days4 Design Days), natomiast jeśli chodzi o coroczne konferencje zrzeszające projektantów graficznych – można tylko rzewnie zapłakać. Ciężko powiedzieć jakie są powody takiej sytuacji, bo zainteresowanie projektowaniem graficznym w Polsce jest spore i cały czas rośnie. Tę dziurę próbują od ponad 3 lat załatać dwie studentki projektowania graficznego z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – Paulina Kacprzak i Olga Rafalska. Dziewczyny w ramach swojej pracy dyplomowej w 2014 roku zorganizowały Element Talks (wtedy pod nazwą Elementarz Projektanta) po raz pierwszy. Konferencja w całości poświęcona jest tematom przedsiębiorczości i praktycznym aspektom pracy projektanta. Trzecia edycja konferencji wyemigrowała z Poznania do Stolicy, a jej tematem przewodnim była współpraca.

Wybraliśmy się na Element Talks  ciekawi tego co zobaczymy i usłyszymy. Czy kroi się z tego coś dobrego? Czy wrócimy tutaj za rok? W dzisiejszym poście przedstawiamy highlighty z całej imprezy!

Element Talks Logo

Już od samego początku czuć, że konferencja cieszy się dużym zainteresowaniem. Kolejka do wejścia po odbiór opasek była naprawdę dłuuuuga..

element-talks-queue2

Warto też wspomnieć o miejscu: Praska Drukarnia na Mińskiej 65 robi wrażenie i zapewnia atmosferę, jakiej wiele konferencji może pozazdrościć.

photo_2016-04-28_15-04-36

Goście Element Talks 2016

Po raz pierwszy zostali zaproszeni goście z zagranicy, co wskazuje na to, że konferencja zatacza coraz szersze kręgi, a Organizatorki nie tracą zapału do działania. Wieeelki plus za tłumaczenia symultaniczne większości wykładów, dzięki którym żadnemu uczestnikowi nic nie umknęło.

Ale do rzeczy, czyli do przedstawienia highlightów z całej imprezy. Kogo, naszym zdaniem, warto było posłuchać?

Anton & Irene

Goście z Nowego Jorku zarazili swoją energią słuchaczy. Anton i Irene porzucili swoje ciepłe posadki dyrektora kreatywnego i szefowej działu UX w dużej agencji i postanowili otworzyć własne studio niespełna dwa lata temu. Na Element Talks omówili proces projektowy swoich najciekawszych przedsięwzięć i opowiedzieli o 8 emocjach towarzyszących im przy zmianie ścieżki kariery. Btw. Anton robi super zdjęcia!

Anton&Irene

Studio Dumbar – Liza & Wouter

Otwarci, zakręceni na punkcie typografii i brandingu Holendrzy pokazali najciekawsze projekty, w tym identyfikację Alzheimer Nederland. Zmusili też uczestników do gimnastyki w ramach projektu:) Liza dodatkowo wciągnięta jest w wiele projektów: Design Rhymes, TypeRadio, Letters to LoveLiza

Studio Dumbar

Zuzanna Skalska

Skalska dała radę – chyba jako jedyna otrzymała owacje na stojąco. Ceniona badaczka trendów w designie innowacji od wielu lat mieszka w Holandii i czuć w jej słowach zachodni powiew świeżości. Opowiadała o tym, że design to nie piękne buty i teczki, ale to tak naprawdę stan umysłu: proces, w którym tworzymy lepszy świat. Było bardzo inspirująco! Po więcej zajrzyjcie na bloga o innowacji i designie cenionej trendsetterki: 360 Inspiration

Roman Łoziński

Kolejnym prelegentem, który zainspirował młodszą stażem część publiczności jest Roman Łoziński, dyrektor działu strategii marketingowej w Deloitte (wcześniej Ars Thanea, K2, Equinox). Roman ma smykałkę do prowadzenia prezentacji i przekazywania wiedzy. Przedstawił trochę zapomnianą już historię polskiej reklamy lat 90tych, opowiadał o naszych kompleksach i podzielił się szczerymi radami na temat tego, z jakiego typu agencji należy uciekać, a gdzie ma się szansę na największy rozwój.
Więcej wystąpień Romana tutaj.

Michał Łojewski

Dyrektor kreatywny studia White Cat opowiedział o procesie przetargowym, dobrych i złych praktykach partycypacji i podzielił się mega przydatną ściągą dla wszystkich klientów planujących zorganizować przetarg: Przetargowe Fair Play. Może nie był to wykład dla młodszych projektantów, ale starsi, bardziej doświadczeni i właściciele studiów graficznych biorących w nich udział mogli usłyszeć parę cennych wskazówek na przyszłość.

Warto też wspomnieć o warsztatach prowadzonych przez Grzegorza Róga (Roga – nie wiemy jak to się odmienia poprawnie – sorry :D) z Eduweb – można było załapać się na 10% zniżkę na kursy online.

Podsumowanie Element Talks 2016

Tegoroczna edycja Element Talks, była bardzo zróżnicowana pod względem tematycznym. Każdy znalazł coś dla siebie – były tematy dla przedsiębiorców, ilustratorów, początkujących i zaawansowanych projektantów. W kolejnej edycji miło byłoby zobaczyć prelekcje podzielone na bardziej specjalistyczne bloki tematyczne, tak jak działo się to w pierwszej edycji Elementu.

Czy doczekamy się w Polsce festiwalu rangi OFFFa? Bardzo możliwe, bo organizatorki są na bardzo dobrej drodze i z roku na rok konferencja podnosi poprzeczkę 🙂 Zacieramy z niecierpliwością ręce nie mogąc doczekać się kolejnej edycji!

 

 

Filed under: Bez kategorii