Bez kategorii
komentarze 2

Hello world! 7 Pytań do Ziela

1. Czym zajmujesz się w OrderGroup i nad czym obecnie pracujesz?

Jestem jednym z założycieli, zasiadam w zarządzie firmy, zajmuję się kwestiami formalnymi i finansowymi, koniec końców zajmuję się także kwestiami technicznymi biura oraz – na czym spędzam najwięcej czasu – programowaniem. Ról jest wiele i obecna sytuacja wymaga znalezienia czasu na każdą z nich. Obecnie poza codziennymi kwestiami związanymi z prowadzeniem firmy, zajmuje się dwoma projektami portali internetowych tworzonych przez Order Group.

2. Jaki jest Twój wymarzony projekt, który chciałbyś zrealizować?

Wymarzony projekt to własny projekt. Moim marzeniem jest stworzenie bardzo dobrze przemyślanego startupu i wprowadzenie go na ogólnoświatowy rynek. Współpraca i wejście na rynek europejski i amerykański to bardzo ciekawa i nieznana przygoda. Stwarza to też wiele możliwości finansowania czy wsparcia merytorycznego umożliwiającego przeskalowanie pomysłów w produkt na światowym poziomie. Idei jest wiele, kwestia czasu żeby je zrealizować ;]

3. Skąd czerpiesz inspiracje do pracy i co daje Ci dodatkowego kopa?

Dodatkowy kop to na pewno dobra muzyka (kilka playlist na Spotify), ale przede wszystkim dobra atmosfera w zespole. To bardzo pomaga podczas realizacji projektów czy podejmowaniu decyzji. Inspiracje to inny temat, tutaj myślę, że można zacząć od tych pragmatycznych, dotyczących programowania, a raczej szukania rozwiązań poszczególnych problemów, gdzie pojawiają się bardzo dobrze znane strony internetowe takie jak stackoverflow.com czy code.google.com. Idąc dalej w stronę inspiracji dotyczących pomysłów czy rozwiązań naszych własnych produktów i szeroko pojętego świata startupów – najwięcej informacji można znaleźć na portalu techcrunch.com. Wiele można też nauczyć się od osób, które w świecie e-biznesu odniosły wielkie sukcesy – przeczytać o tym można w biografiach takich osób jak Jeff Bezos czy Steve Jobs. Ostatnim polem poszukiwań inspiracji do codziennej pracy są źródła dotyczące prowadzenia firmy w Polsce, aby być na bieżąco w tej dziedzinie dobrym rozwiązaniem jest śledzenie wielu profili polskich biznesmenów na facebooku czy twitterze.

4. Kto jest Twoim GURU i dlaczego?

Nie ma chyba jednej osoby, którą mógłbym nazwać moim guru. Staram inspirować wieloma osobami tworząc przy tym swoją własną wartość.

5. Jaki jest Twój ulubiony gadget, przedmiot i dlaczego?

Ponownie trudno mi wybrać jeden taki przedmiot. Bardzo lubię gadżety, które mają dużą wartość użytkową, gadżety w których widać że twórcy bardzo dobrze przemyśleli funkcjonalność i działają tak aby zmaksymalizować użyteczność względem czasu potrzebnego do jej uzyskania.

6. Jaka jest najważniejsza rzecz, jakiej nauczyłeś się przez pierwszy rok pracy w Order Group?

Myślę, że odpowiedź na to pytanie trzeba podzielić na dwie części. Programistycznie – większość projektów to projekty webowe, a zatem w naszym przypadku Python i Django. Ten rok to dla mnie zdecydowanie duży rozwój w tę stronę, ale też sporym wyzwaniem były aplikacje mobilne pisane w Objective-C oraz bardziej wyrafinowane w języku CUDA-C, bo i nad takimi projektami pracowaliśmy. Z drugiej strony ten rok to wiele nauki dotyczącej kierowania firmą, zarówno pod wieloma względami formalnymi i finansowymi, ale też i społecznymi. Znalezienie i wybranie wspólnej drogi wraz z czterema pozostałymi osobami było nie lada zadaniem i wymagało wiele nauki i pokory.

7. Jakie masz rady dla nowicjuszy w twojej specjalizacji?

Jeśli chcesz założyć firmę – nie rób tego, dobrze Ci radzę:P
A tak na poważnie to myślę, że przede wszystkim moją radą jest cierpliwość. Sam jestem osobą niecierpliwą i ambitną, przez co chciałbym rozwijać i siebie i firmę bardzo szybko, a prawda jest taka, że to wymaga dużo czasu i ciężkiej pracy.

Filed under: Bez kategorii