Bez kategorii
Leave a comment

Świąteczna animacja [ making of ]

Z okazji Świąt przygotowaliśmy dla Was animację poklatkową. Efekty możecie zobaczyć klikając w obrazek 🙂

mail_prev

KLIK!

Jeśli jesteście ciekawi jak ją zrobiliśmy i być może sami macie ochotę przygotować taki film – przeczytajcie dzisiejszy post Making of 🙂

Animacja poklatkowa, czyli inaczej stop motion, to film stworzony ze zdjęć.
Jest to jedna z prostszych technik animacyjnych i dodatkowo przynosi sporo zabawy przy jej tworzeniu.

W animacji poklatkowej najważniejszy jest pomysł i staranne zaplanowanie całej koncepcji. Najlepiej zaczynać od mniej skomplikowanych scenariuszy, co pozwoli Wam nie pogubić się co i kiedy ma się poruszyć. Zachęcamy do przygotowania prostych storyboardów, na którym rozrysujecie sobie krok po kroku każdy ruch, lub podzielicie całość na poszczególne scenki.

storyboard

Miejcie na uwadze, że tworzenie animacji poklatkowej, jakkolwiek proste by to nie było, to jednak długi proces (oczywiście długość przedsięwzięcia jest zależna od długości animacji). Czeka Was zrobienie kilkudziesięciu-kilkuset zdjęć. Wybierzcie miejsce, w którym będziecie mogli się skupić i pracować w spokoju. Jeśli będziecie przestawiać elementy w zbyt dużym rozstrzale lub gdy pomylicie kolejność ruchu obiektów, być może będziecie musieli zacząć od początku. A tego za wszelką cenę chcecie jednak uniknąć 😉 Nie oznacza to oczywiście, że każda klatka ma być perfekcyjna – pewne niedoskonałości mogą dodać uroku całej produkcji, ale im mniej błędów popełnicie – tym mniej edycji w postprodukcji przed Wami. Aby animacja była dość płynna i sprawiała wrażenie ruchu, powinniście na 1 sekundę filmu poświęcić ok. 10 klatek. Do naszego projektu zrobiliśmy 178 zdjęć i uzyskaliśmy 30 sekundową animację.

Do naszej świątecznej animacji jako tło posłużył nam czarny karton. Na początku musieliśmy zdecydować, czy animacja będzie z perspektywy odgórnej, czy może pod jakimś kątem. Zdecydowaliśmy się na kadr z góry. Zebraliśmy interesujące nas obiekty potrzebne do animacji i pomalowaliśmy je czarnym lub złotym sprayem (chcieliśmy utrzymać wszystko w barwach Order Group).

Processed with VSCOcam with lv03 preset

Processed with VSCOcam with lv03 preset

Następnie opracowaliśmy napisy kaligraficzne. Próbowaliśmy różnych stylów
i technik. Tu parę prób:

calligraphy

 

Zdecydowaliśmy się też, aby napisy zeskanować i dodać je do animacji dopiero w procesie postprodukcji.

Przyszedł czas na zdjęcia! Aparat umieściliśmy na statywie, kierując obiektyw
w dół. Użyliśmy też lampy błyskowej, aby doświetlić kadr. Zdjęcia wykonaliśmy
po zmroku, aby oświetlenie kompozycji nie uległo zmianie z biegiem czasu. Naturalne światło zmienia się w ciągu dnia, przez co jest ciężkie w kontrolowaniu.
No i zaczęła się zabawa 🙂 Działając według planu przesuwaliśmy wybrane elementy o ok. centymetr. Każda zmiana została uwieczniona na zdjęciu.

 

DSC_4272

Czas na stworzenie animacji i obróbkę. Zaczeliśmy od obróbki prawie 200 zdjęć w Lightroomie. Przeprowadzając odpowiednią korektę koloru i kontrastu na pierwszym zdjęciu, opracowaliśmy preset, który został zaaplikowany do wszystkich zdjęć. Następnie zostały zaimportowane do Photoshopa. W programie otwieramy „Okno – Oś czasu” i wybieramy opcję „Utwórz animację klatek.”, a później w opcjach panelu „Oś czasu” wybieramy pozycję „Utwórz klatki z warstw”

Bez-nazwy-2

 

Wybieramy czas wyświetlania pojedynczej klatki. Możecie przetestować różne czasy odtwarzania i wybrać to, co najbardziej Wam pasuje.

Bez-nazwy-1

Kiedy jesteście zadowoleni z efektu, czas na eksport. Możecie użyć skrótu klawiaturowego ‚Alt+ Shift+Ctrl+S’, lub wybrać je z paska Menu: „Plik – Eksportuj – Eksportuj jako..”. W opcjach wybieramy format GIF.

Tutaj znajdziecie kilka porad jak zoptymalizować poprawnie swoją animację.

Aby podzielić się swoją pracą, możecie ją uploadować w serwisie Giphy, który umożliwi Wam udostępnienie i odtworzenie animacji bezpośrednio
na Facebook’u, Instagramie czy innych kanałach socialmediowych.

Behind the scenes:

Processed with VSCOcam with hb2 preset

merry christmas

Filed under: Bez kategorii