Bez kategorii
komentarzy 5

[Tutorial] Prosta Animacja w Photoshop CC

POZIOM: początkujący
CZAS: 1-2 godziny

Photoshop wraz z wersją CC otrzymał funkcję tworzenia animacji. Nowa funkcja niestety nie zastąpi nam kompletnie After Effects czy Premiere, jednak jest to świetna alternatywa dla osób, które potrzebują zrobić prostą animację, a nie chcą zagłębiać się w odmęty zaawansowanych aplikacji do motion designu.

Przygotowaliśmy krótki tutorial opisujący w jaki sposób wykonać animację logo przy użyciu Adobe Photoshop CC 2014, dedykowany osobom które nie mają doświadczenia w animacji w AE.

bobolanum_logo_anim

Krok 1 – Przygotowanie Photoshop’a

Zaczynamy od uruchomienia Adobe Photoshop i stworzenie nowego dokumentu. Ja wybrałem obraz w rozdzielczości 800x600px. Następnie włączamy okno narzędzi „Timeline”, które znajduję się w Windows>Timeline. Otworzy nam się panel u dołu strony.

krok1a

Przenosimy do naszego dokumentu grafikę (najlepiej aby była już podzielona na warstwy, które będziemy animować) i klikamy w przycisk „Create Video Timeline”. Jeżeli widzimy przycisk „Create Frame Animation”, klikamy w strzałkę obok przycisku i wybieramy drugą opcję – „Create Video Timeline”:)

krok1c

Program utworzy nam timeline z warstw, z których składa się nasza grafika. Zostanie ona posegregowana podobnie jak nasze layery.

Krok 2 – Animacja ruchu

Rozpocznijmy animowanie naszej grafiki. Dla potrzeb tutorialu, użyłem znaku, który zaprojektowałem dla Szkoły Języków Bobolanum. Pliki projektu są do pobrania tutaj.

krok2a

Znak jest podzielony na warstwy, które będą animowane. Rozpocznijmy od stworzenia ruchu flag i wstążek z tyłu herbu.
Wybieramy warstwę z Timeline’u (lub z okna warstw), klikamy w strzałkę na pasku czasu i z dostępnych opcji klikamy na zegarek „Position”. Utworzyliśmy w ten sposób ścieżką czasu, która będzie rejestrowała położenie warstwy.
Wybieramy pierwszą klatkę i klikamy w rąb obok zegarka. W ten sposób tworzymy keyframe, czyli punkt, w którym program zapisze nam stan (w tym wypadku pozycję) obiektu.

krok2b

Utworzyłem dwa keyframe’y – jeden na początku animacji, a drugi w 10tej klatce. W drugim punkcie ustawienie wstążki pozostawiłem bez zmian, natomiast w pierwszym, ukryłem go za tarczą.

krok2c

W podobnym stylu tworzymy animację dla flag. Zaznaczamy 5tą klatkę kluczową i następnie 12tą. W tej sposób animacja flagi będzie się odtwarzała podczas zatrzymywania się wstążek.

krok2d

Krok 3 – Przezroczystości

Przejdźmy teraz do animowania tarczy i elementów wewnątrz niej. Do naszej animacji użyjemy opcji „Opacity”.

krok3a

Stworzenie efektu przezroczystości jest bardzo proste – wystarczy dodać keyframe’y i ustawić odpowiednio na początku „Opacity” (Przezroczystość) na 0%, i 100% na końcu w odstępie czasowym 5 klatek.

krok3b

Powtarzamy efekt na kolejnych warstwach będącymi elementami tarczy i przesuwamy warstwy na linii czasu za pomocą drag & drop, tak aby kolejne animacje rozpoczynały się mniej więcej w połowie trwania poprzednich. Da nam to efekt płynnego przejścia między elementami.

krok3c

Linie dzielące tarczę zaanimujemy za pomocą „Position” z dodaniem maski. Funkcja maski jest Photoshop CC niesamowicie łatwa w użyciu i daje duże możliwości. Możemy oddzielnie tą maskę pozycjonować lub/i włączać i wyłączać. Dla efektu linii pojawiających się na tarczy, dodałem maskę i przesunąłem elementy odpowiednio pionowo i poziomo o 7 klatek.

Krok 4 – Efekty specjalne

Znak składa się z tła w czterech kolorach. Postanowiłem podkreślić ten element za pomocą efektu „Inner Glow”. Stworzyłem ścieżkę dla Style, zaznaczyłem 20tą klatkę w warstwie i kliknąłem w rąb aby dodać klatkę kluczową. Cofnąłem się do początku czasu warstwy, utworzyłem keyframe i kliknąłem prawym przyciskiem w warstwę, w oknie layers, wybierając blending options. Tam wybrałem efekt „Inner Glow” z opcjami – Blending mode: Overlay, Opacity: 50% i Size 20px. Ważne jest aby efekt ten był stworzony, w tym przypadku, na początkowej klatce, gdyż chcemy aby się wygaszał wraz z czasem.
Dodałem również Opacity od 0% do 100% z czasem trwania 20 klatek.

krok4a

Powtarzamy działania na kolejnych warstwach i przesuwamy o 5 klatek w celu osiągnięcia płynnego przejścia.

krok4b

Podobne kroki wykonujemy z ikonami wewnątrz tarczy, z tą różnicą, że używamy wyłącznie opacity.

krok4c

Krok 5 – Przejścia tonalne

Mając już gotową tarczę, animujemy gwiazdki, wykonując animację Opacity z czasem trwania 4 klatek i ustawiamy na początku, w miejscu gdzie pojawia się tarcza.

krok5a

Przesuwamy animację flag i wstążek na koniec, w miejscu gdzie tarcza i gwiazdki są już widoczne w całości.

krok5b

Przechodzimy do animacji logotypu, którą wykonamy za pomocą gradientów. Tworzymy pierwszy keyframe z efektem „Style” w punkcie czasu 02:00f, drugi przesunięty o 3 klatki i trzeci, przesunięty o 6 klatek względem pierwszego.

krok5c

Wybieramy pierwszą klatkę i tworzymy na warstwie gradient. Dajemy mu biały kolor, w obu punktach z Opacity 100%. W drugiej klatce, pierwszy punkt ustawiamy z Opacity na 0%, a w trzeciej, oba punkty z przezroczystością 0%.

krok5d

Krok 6 – Podsumowanie

Nasza animacja jest już gotowa. Możemy ją odtworzyć naciskając Spację lub przycisk Play w pasku nawigacyjnym okna „Timeline”.

Dla utrzymania porządku wyrównujemy warstwy najeżdżając na krawędź linii czasu i przesuwając do 06:00f. Następnie ustawiamy czas zakończenia animacji na 03:00f za pomocą szarego suwaka nad warstwami w panelu „Timeline”.

krok7

Eksportujemy film do pliku MP4 za pomocą Export>Video lub do GIF za pomocą Save for Web i wybierając z listy typów plików – GIF.

bobolanum_logo_animPliki PSD projektu są dostępne do pobrania tutaj.

Filed under: Bez kategorii