Często robimy update naszych postów. Nowe źródła znajdziecie na górze listy.
Układ typograficzny, skład, odpowiednio dobrane kroje pisma czy interlinia może zaważyć na pozytywnym odbiorze naszych projektów i ich czytelności. Skąd czerpać wiedzę na temat zagadnień typograficznych? Przedstawiamy Wam kompendium wiedzy na temat typografii, budowy litery, łączenia fontów i innych tematów związanych z liternictwem. Studentów i laików zachęcamy
do rozpoczęcia swojej przygody z typografią od tych źródeł, natomiast profesjonalnych projektantów zapraszamy do odświeżenia swojej wiedzy.
Interactive Guide to Blog Typography
Prowadzicie bloga? Porady dotyczące layoutu, koloru, rozmiaru fontów znajdziecie w tym krótkim, przejrzystym poradniku.
Web Typography Checklist
Lista kontrolna służy do podsumowania najważniejszych punktów typografii w webie i ma Was upewnić, że zrobiliście wszystko co powinniście przed sfinalizowaniem jakiejkolwiek strony internetowej.
Pierwsza pomoc w typografii
Książka duetu Friedricha Forssmana i Hansa Peter Willberga, czyli niemiecka precyzja. Panowie rozprawiają o regułach w typografii, przygotowaniu do druku
i często popełnianych błędach, a wszystko jest okraszone wieloma przykładami. Polski przekład został wydany przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria.
Photo: mojefonty.pl
Texts on Type: Critical writings on typography
Antologia ponad 50 ważnych, znanych i rzadkich tekstów o tematyce typograficznej, napisanych przez krytyków, historyków i projektantów,
zebrane przez Stevena Hellera i Philipa B. Meggsa.
Texts on Type: Critical writings on typography
Typografia książki. Podręcznik projektanta.
Obowiązkowa pozycja dla osób chcących się zająć składem i projektowaniem książek, autorstwa Michaela Mitchell i Susan Wightman. Przykłady, analizy
i zalecenia, przygotowanie do druku, techniki, oprawa – czyli typografia od A do Z.
Bez nudnych i zbędnych opisów.
Typografia książki. Podręcznik projektanta.
Photo: d2d.pl
Niewielki słownik typograficzny
Książka Jacka Mrowczyka zawiera ponad 400 pojęć odnoszących się do zagadnień typograficznych. Znajdziecie w niej terminologię odnoszącą się do składu, budowy książki, poligrafii, przygotowania tekstu do druku, edytorstwa oraz zagadnień
z dziedziny informatyki czy projektowania informacji. Pozycja obowiązkowa dla zaczynających swoją przygodę z typografią.
Niewielki słownik typograficzny
Elementarz stylu w typografii
Mistrzowski przewodnik znanego typografa i poety Roberta Bringhursta. Znajdziecie tu praktykę, teorię oraz historię w jednym, świetnym wydaniu.
Must have.
Photo: chochlikdrukarski.com.pl
Thinking with Type
Książka autorstwa Ellen Lupton opowiadająca o historii typografii, budowie litery
i gridzie.
Type.A Visual History of Typefaces & Graphic Styles
Dwa tomy wydane przez wydawnictwo Taschen to historia projektowania krojów pisma i przegląd najbardziej eleganckich czcionek w historii wydawniczej. Znajdziecie tu przykłady z litografii, kaligrafii, listów, szyldów itp. Pierwszy tom obejmuje okres sprzed XX wieku, natomiast drugi tom
to przegląd od 1900 roku do połowy XX wieku.
Type. A Visual History of Typefaces & Graphic Styles
Photo: Taschen
Detal w typografii
Książka autorstwa Josta Hochuli, szwajcarskiego projektanta i typografa. Krótko
i zwięźle o układzie typograficznym, literze, interlinii i o tym, jak projektować, żeby się dobrze czytało.
Photo: d2d.pl
Professional Web Typography
Książka Donny’ego Truong’a to świetny starter pack dla tych chcących zrozumieć na czym polega typografia webowa.
Practical Typography
Praktyczny poradnik z zakresu typografii, kompozycji, krojów pism autorstwa Matthew Buttericka. Możecie zacząć od 10 minutowego poradnika, który sprawi,
że staniecie się lepszymi typografami od 95% projektantów (jak zaznacza autor).
The 3D Type Book
Książka autorstwa Agathe Jacquillat i Tomiego Vollauschek to kolekcja najbardziej znanych i najważniejszych przestrzennych, typograficznych przedsięwzięć.
To ponad 1300 zdjęć i 300 projektów oraz 160 projektantów, min: Segmeister Inc, Milton Glaser, Louis Danziger czy Paul Elliman.
Skillshare
Na Skillshare znajdziecie tutoriale z kaligrafii, ręcznego liternictwa, projektowania typograficznych plakatów czy logo.
A Crash Course in Typography
Dla tych, którzy nie chcą kupować książek (chociaż zachęcamy do poszerzania swojej biblioteczki) znaleźliśmy miejsca w sieci. Na stronie Noupe znajdziecie parę dość ekstensywnych kursów nt. podstaw w typografii, paragrafów i znaków specjalnych, jak łączyć fonty, i jak to wszystko ogarnąć 🙂
Typography – Smashing Magazine
Seria świetnych artykułów o typografii w Smashing Magazine. Parę przykładów,
od których warto zacząć: Projektowanie ekscytującej hierarchii wizualnej poprzez typografię, klasyfikacja krojów pisma, dobre i złe przykłady typografii w webie,
o czytelności i fontach w projektach responsywnych, czy 10 zasad czytelności fontów webowych.
Typography – Smashing Magazine
Typewolf
Typewolf pokazuje użyte fonty wybranych stron internetowych, jak również rekomendacje, ściągi o typografii i informacje o fontach.
I love typography
Popularny blog brytyjskiego pisarza i pasjonata typografii Johna Boardleya. Znajdziecie tu wywiady, newsy ze świata fontów, historię typografii,recenzje
i wiele, wiele innych zagadnień.
Type Radio
Na Type Radio od 2005 roku pojawiają się wywiady ze znanymi projektantami dyskutującymi o typografii, swoich doświadczenia i projektach.
Guide to Open Type
MagnetStudio napisało krótki poradnik o tym, dlaczego warto sięgać po fonty Open Type.
Typefaces that work together
Zestawienie kombinacji fontów od Willa Harrisa, które dobrze ze sobą współpracują. Spis alfabetyczny.
Typ.io
Bardzo pomocna strona, na której znajdziecie przykłady łączenia fontów na dobrze zaprojektowanych stronach internetowych.
Combinings Fonts: 4 techniques
Hoefler&Co podzieliło się 4 technikami dotyczącymi jak łączyć ze soba fonty.
Fonts in Use
Przykłady użycia fontów w przeróżnych projektach z całego świata. Możecie je przeglądać krojami pisma, dziedziną lub wybranym przemysłem.
Type Genius
Po wybraniu jednego fontu z listy pojawiają się propozycje do stworzenia pary idealnej. Szkoda, że fontów nie jest zbyt dużo, z niecierpliwością czekamy
na więcej!
Typografia po polsku
Czyli Rafał Świątek o typografii.
Notey
Zbiór najciekawszych postów top autorów nt. typografii pojawiających się w sieci: nowe fonty, inspirujące strony, nowe narzędzia itp.
Typographica
Na Typographice znajdziecie przegląd krojów pism i książek poświęconych typografii oraz komentarze do powstających czcionek i projektowania typograficznego.
Typedia
Encyklopedia typograficzna, na której znajdziecie finformacje o fontach i ich historii. Zdobędziecie też wiedzę z zakresu klasyfikacji krojów pisma i anatomii litery.
TypeKit Practice
Adobe przygotowało stronę, na której znajdziecie materiały do nauki i sporą listę artykułów, polecanych książek czy wywiadów.
TypeDrawers
To świetne miejsce do dzielenia się wiedzą z innymi projektantami zajmującymi się typografią. To też miejsce, w którym możecie poznać odpowiedź na nurtujące Was pytania. Wiele kategorii i tagi pomogą Wam dotrzeć do tego, czego szukacie.
100 najlepszych fontów
FontShop w czerwcu 2015 roku wypuścił paczkę 100 najlepszych fontów. Oto lista!
MyFonts
Na MyFonts znajdziecie najlepsze fonty do kupienia. Możecie też skorzystać
z aplikacji WhatTheFont, dzięki której zidentyfikujecie font z przesłanego pliku.
Font Squirrel
Baza fontów do darmowego użycia w projektach komercyjnych.
Google Fonts
Darmowe fonty open source, zoptymalizowane do webu. Po wybraniu fonta pojawią się propozycje par. Warto też wspomnieć o stronie Beautiful Web Type, na której są prezentowane w akcji najpiękniejsze fonty z katalogu Google.
What Font
To rozszerzenie pomoże Wam w identyfikacji fontów na stronach internetowych.
Type-scale
Strona Type-scale pomoże Wam w ustaleniu hierachi typograficznej. Wpisujecie rozmiar fontu w paragrafie i wybieracie skalę.